Аминокиселини – какви видове аминокиселини има и каква е тяхната роля

Аминокиселините, които можете да откриете в човешкото тяло, са двадесет на брой. Те могат условно да бъдат поделени на заменими и незаменими, като това не ги прави повече или по-малко важни, а по-скоро, по-лесни или по-трудни за набавяне.

Кои са заменимите аминокиселини

Към групата на заменимите можем да поставим единадесет от тях. Те се наричат по този начин, тъй като могат да бъдат набавени от диетата, а ако в храната има някакви пропуски, допълнителни количества се синтезират от организма. Сред заменимите аминокиселини можем да подредим следните:

  1. Аланин
  2. Аргинин
  3. Аспарагин
  4. Аспартат
  5. Цистин
  6. Глутамин
  7. Глицин
  8. Орнитин
  9. Пролин
  10. Серин
  11. Тирозин

За тялото всяка една от тези аминокиселини изпълнява някаква своя собствена жизненоважна роля, като съществуват известни разлики в това до колко лесно се синтезират от тялото и дали за организма е трудно да си набави цялото нужно количество или има нужда от помощ.

Кои аминокиселини са незаменими

Девет от аминокиселините са незаменими. Наричат се по този начин, тъй като не могат да бъдат синтезирани в човешкото тяло, за разлика от тези, за които говорихме по-рано.

Всички те са от изключителна важност за човешкия организъм, тъй като изпълняват много широк спектър от най-разнообразни функции. Незаменимите аминокиселини са следните:

  1. Хистидин
  2. Изолевцин
  3. Левцин
  4. Лизин
  5. Метионин
  6. Фенилаланин
  7. Треонин
  8. Триптофан
  9. Валин

Кой се нуждае най-много от аминокиселини

За всеки човек аминокиселините са еднакво важни, но може да има значителни разлики в количествата, които са необходими на индивидуалния организъм. Тази разлика идва от възрастта, теглото, здравословното състояние и начина на живот.

Особено важни са аминокиселините за хората, които спортуват редовно и които прекарват повече време във фитнес залата. Причината е в това, че те натоварват организма повече, а това налага и нужда от по-висок прием.

Аминокиселините подпомагат работата на ендокринната система, работата на мускулите, на сърцето и на нервната система, а по време на спорт всички те са подложени на допълнително натоварване.

Как да си ги набавим

Има два начина да си набавим аминокиселини от външен източник. Единият начин е чрез храната, особено ако сме наясно на кои храни да заложим и какво да консумираме.

Другият начин е като приемаме хранителни добавки (разгледайте на Workout.bg). Това е особено препоръчително за интензивно спортуващите хора и по-специално, по отношение на незаменимите аминокиселини, които имат само външен за човека източник.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *